„WSPARACIE POSTĘPU – Rozwój usług społecznych w Powiecie Lęborskim”
Projekt dofinansowany w ramach Działania 06.02. Usługi Społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Zadanie 3: Rozwój usług społecznych dla klientów Fundacji RCM
Projekt ukierunkowany jest trzy główne typy:
– zwiększenie dostępu do usług społecznych, świadczonych w lokalnej społeczności , skierowanych do osób w różnym stopniu niesamodzielności, w szczególności do osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów,
– rozwój usług wspierających osoby objęte pieczą zastępczą, w tym osoby usamodzielniane,
– ukierunkowanie na zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych i zintegrowanych usług w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.
Projekt skierowany jest do 174 osób mieszkańców Powiatu Lęborskiego wykluczeniem społecznym oraz ich rodzin, należących do następujących grup społecznych:
– osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, w szczególności absolwentów SOSW w Lęborku i pozostających biernych zawodowo;
– osób ciężko chorych – wymagających opieki paliatywnej (pozamedycznej) i ich opiekunów i rodzin,
– osób małoletnich i przebywających w pieczy zastępczej (rodzinnej i instytucjonalnej),
– opiekunów zastępczych (prowadzących Rodzinne Domy Dziecka, rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe i spokrewnione oraz kandydatów pragnących założyć rodzinę zastępczą,
– rodziców naturalnych małoletnich w pieczy zastępczej,
– osoby usamodzielniane opuszczające pieczę zastępczą,
– osoby małoletnie przebywające w pieczy i opuszczające pieczę zastępczą.
Zaplanowane działania w okresie 01.11.2018 – 31.12.2020 obejmują 4 główne zadania.
1.Cykliczne zajęcia integracyjno – terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Zajęcia zostaną dobrane do możliwości psychofizycznych i zainteresowań uczestników. W ramach zadania zaplanowane również dostosowanie i wyposażenie pomieszczenia do zajęć z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami.
2.Dążenie do odejścia od opieki instytucjonalne tzn. do rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej i do utworzenia dwóch 14 osobowych placówek opiekuńczo – wychowawczych wraz zakupem wyposażenia.
3. Poszerzenia wsparcia realizacji procesu usamodzielniania osób opuszczających pieczę zastępczą poprzez funkcjonowanie Biura Mentoringu i realizacji zadań aktywizacji społeczno – zawodowej,
w tym utworzenie mieszkania treningowego.
3. Wzmocnienie usługi społecznej w zakresie opieki paliatywnej (pozamedycznej) nad osobami ciężko chorymi oraz wsparcia ich rodzin, świadczone w środowisku domowym (pozainstytucjonalnym) wraz z aktywizacją zawodową.
Wartość projektu ogółem 2 555 668,98 zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 2 427 885,53 zł.
Projekt realizowany w partnerstwie Powiatu Lęborskiego ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych przy SOSW w Lęborku OTWARTE DRZWI i fundacji Regionalnego Centrum Młodzieży w Lęborku.
W ramach działania RCM w ramach projektu każdy uczestnik realizował indywidualną ścieżkę reintegracji. Prowadzone było Biuro mentoringu i zajęcia w Wehikule Usamodzielnienia.